а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каленица

мн. каленици
Вид збор: Именка, женски род
Земјен сад во вид на чинија.
Англиски: dish, bowl
Примери:
Во една рака носеше голема каленица со кисело млеко.
Изведенки
1. калениче ср.
мн. каленичиња
дем.
2. каленичка ж.
мн. каленички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи