а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калемќар

мн. калемќари
Вид збор: Именка, машки род
Bид тенка женска шамија за забрадување со шарки по работ.
Англиски: scarf Турски: kalemkâr
Примери:
Напред одеше жената, забрадена во црн калемќар.
Изведенки
калемќарка ж.
мн. калемќарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи