а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калеми

калемат
Вид збор: Глагол, несвршен
Става, вметнува калем.
Англиски: graft
Употреба: Ботаника
Примери:
На нив ќе ги калемиме питомиве што сега ќе ги насадиме.
Изведенки
калемење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи