а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калемар

мн. калемари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што калеми, што се занимава cо калемење.
Употреба: Земјоделство
Изведенки
калемарски прид.
калемарскиот
Пример: калемарски нож
FlexiMac
 менување на македонски глаголи