а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калеидоскоп

мн. калеидоскопи
Вид збор: Именка, машки род
1. Оптичка направа во вид на цевка во која со помош на две огледала и разнобојни материјали (стакленца, камчиња) се создаваат различни фигури, кои со движење на цевката брзо се менуваат.
Англиски: kaleidoscope Албански: kaleidoskop
2. Множество од различни слики, впечатоци и сл. што брзо доаѓаат и поминуваат.
Англиски: kaleidoscope Албански: kaleidoskop
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пред себе гледаше калеидоскоп од замрсени слики.
Неговото сликарство е калеидоскоп од бои и линии.
Изведенки
1. калеидоскопски прид.
калеидоскопскиот
Што се однесува на калеидоскоп, што е својствен за калеидоскоп, шарен и брзо променлив.
Пример: Калеидоскопска брзина.
2. калеидоскопски прил.
Пример: Сликите калеидоскопски се менуваа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи