а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калезба

мн. калезби
Вид збор: Именка, женски род
1. Покана за свадба, веселба и сл.
Албански: ftesë për darsëm
2. Предмет со кој се канат гости (јаболка, погача) на свадба, веселба и сл.
Албански: sende për ftesë
Примери:
Сега ќе пратиме калезби до сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи