а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калвинизам

(едн.) калвинизмот
Вид збор: Именка, машки род
Верско учење на Жан Калвин, француски протестантски реформатор од 16 век.
Англиски: calvinism
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи