а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калајџија

мн. калајџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23302
Занаетчија што работи со калај, што калаисува.
Англиски: tinker Турски: kalaycı
Примери:
Калајџиите ги ставаа светнатите казани пред влезот на дуќанот.
Изведенки
калајџиски прид.
калајџискиот
Пример: калајџиски занает