а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калач

мн. калачи
Вид збор: Именка, машки род
1. сабја
Англиски: sabre Турски: kılıç Албански: shpatë
Употреба: Архаизам
2. (само едн.) Само во изразот: на калач - накосо, настрана.
Англиски: slanted Албански: shpata anohet
Употреба: Разговорно
Примери:
Динарот падна на калач.
Сече на калач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи