а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калапар

мн. калапари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што калапи тутун.
Примери:
Калапарите седеа наведнати над големите синии за калапење.
Изведенки
1. калапарка ж.
мн. калапарки
2. калапарски прид.
калапарскиот
Пример: калапарска смеса
FlexiMac
 менување на македонски глаголи