а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каламбур

мн. каламбури
Вид збор: Именка, машки род
1. Игра на зборови со ист или сличен гласовен состав, но со различно значење; вид стилска фигура.
Албански: bishtrim
2. збрка, метеж, неред
Англиски: calamity Албански: tollovi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Настана голем каламбур во салата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи