а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калакурница

мн. калакурници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38318
хаос, метеж
Англиски: chaos
Употреба: Разговорно
Примери:
Цревата калакурница ќе ти се направат.
Настана општа калакурница.