а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калаиса

калаисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обложи со калај.
Англиски: tin-plate
Примери:
Ја калаиса тепсијата.
Изведенки
1. калаисува несв.
калаисуваат
2. калаисување ср.
глаг. им.