а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

какофоничен

какофоничниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36241
Што звучи непријатно, што звучи лошо.
Англиски: cacophonic
Примери:
какофонични гласови, какофонична музика