а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кака

мн. каки
Вид збор: Именка, женски род
1. Во детcкиот говор: измет, голема нужда.
Англиски: relief Турски: kaka Албански: kakë, mut
2. (изв.) Извик со кој на детето му се укажува да не допира нечисти работи.
Англиски: dirt Албански: kaki
FlexiMac
 менување на македонски глаголи