а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каивче

Види и: каиш (м.)
мн. каивчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. каиш
Турски: kayış
Употреба: Деминутив
2. Мало, тесно ременче, обично за часовник, за сандали и сл.
Англиски: bracelet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи