а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казуистика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55489
1. Разгледување одделни примери од правните спорови во согласност со правните норми.
Англиски: casuistry Албански: kazuistika
Употреба: Правда
2. Примена на општи догми и морални начела врз одделни практични случаи во животот.
Англиски: casuistry Албански: kazuistika
Употреба: Филозофија
3. Докажување што се засновува врз одделни случаи кои без основа се обопштуваат и доведуваат до извртување на вистината.
Англиски: casuistry Албански: kazuistika
Употреба: Преносно значење , Религија
Примери:
језуитска казуистика
4. Опишување одделни случаи на болести.
Англиски: casuistry Албански: kazuistika
Употреба: Медицина