а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казнувач

мн. казнувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што казнува, што донесува одлука за казна, што ја извршува казната.
Англиски: executor
Примери:
Дали за казнувачите важат законите или не?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК