а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казнив

казнивиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16485
Што подлежи на казна, што се казнува.
Англиски: punishable
Примери:
казниво кривично дело
Изведенки
казниво прил.
Пример: Тоа е казниво.