а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казнет

мн. казнети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17574
1. Тој што го казниле.
Англиски: punished Албански: i dënuar
Примери:
Казнетиот ученик стоеше посрамен.
2. казненик
Англиски: convict Албански: i dënuar
Примери:
Казната е секогаш заемен договор меѓу казнетиот и казнувачот.
Казнетиот на магарешка клупа, не се реши ни да мрдне.