а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казнен

казнени
Вид збор: Придавка
Што се однесува на казна и казнување.
Употреба: Правда
Примери:
казнена експедиција
казнен завод
Изрази
(екон.) Казнена камата - тоа што го плаќа должникот ако во предвидениот рок не го измири долгот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи