а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казна

мн. казни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1083
Мерка што се применува кон некого поради некаква вина, направен престап, пропуст, злосторство и сл.
Англиски: punishment Албански: dënim
Употреба: Правда
Примери:
Парична казна.
Смртна казна.
Доживотна казна.