а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каза

мн. кази
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7113
Административно-управна единица во Отоманска Турција.
Англиски: district Турски: kaza
Употреба: Административен термин , Историја