а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казарница

мн. казарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38147
Просторија во која е сместен казан за варење ракија.
Англиски: kettlehouse
Употреба: Гастрономија
Примери:
Напати одеше во казарницата каде што се вареше ракија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК