а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казанче

мн. казанчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12610
1. казан
Англиски: kettle Албански: kazan i vogël, kaldajë
Употреба: Деминутив
2. Тоалетно казанче, специјално казанче за прочистување на клозетската шолја.
Албански: kazan tualeti