а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

казамат

мн. казамати
Вид збор: Именка, машки род
Затвор во тврдина за злосторници и политички затвореници.
Англиски: casemate Грчки: χαραμάδα
Употреба: Архаизам
Изведенки
казаматски прид.
казаматскиот
Пример: Последната жртва на ваков казаматски систем на управување со затворите се обеси со чаршаф.