а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадроса

кадросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48694
1. фотографира
Англиски: photograph Албански: fotografoj
Употреба: Разговорно
2. (се кадроса) Се фотографира.
Англиски: photograph Албански: fotografohem
Примери:
Сето село ќе го пратам кај тебе да се кадроса.
Изведенки
1. кадросува несв.
(се) кадросуваат
2. кадросување ср.
глаг. им.