а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадрил

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Bид танц со четворица танцувачи, кои меѓусебно си ги менуваат местата.
Англиски: Quadrille
Употреба: Музика и танц
Примери:
Малата група парови во ритамот на кадрилот се вртеа наоколу.