а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадра

мн. кадри
Вид збор: Именка, женски род
1. Извиткано, свиткано перче коса.
Англиски: curl Албански: dredhë, kaçurrel
Примери:
Некој му ја симна шапката и го зграпчи за неуредните кадри.
2. Што личи, што е сличен на кадра.
Англиски: curl Албански: dredhë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од врвот на планината се протегнаа како змии кадрите на облаците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи