а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадрав

кадрави
Вид збор: Придавка
1. Што е извиткан во кадра, што има кадри.
Англиски: curly
Примери:
Кадрава коса.
Кадрава брада.
Кадраво кученце.
2. Што личи на кадра.
Англиски: curly
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кадрав дим.
Кадрави брези.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи