а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадмиум

(едн.) кадмиумот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44786
Хемиски елемент.
Латински: Cadmium (Cd) Англиски: cadmium
Употреба: Хемија
Примери:
Никел-Кадмиум батерии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК