а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кади

кадат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. При христијански обред, со кадилница шири дим и мирис на темјан.
Албански: tymos
Употреба: Црковен термин
Примери:
Попот ја кади црквата.
2. Испушта чад.
Англиски: smoke Албански: lëshon tym
Употреба: Разговорно
Изведенки
кадење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи