а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадија

мн. кадии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1040
судија
Англиски: judge Турски: kadı
Употреба: Историја , Правда
Изрази
Кадија те тужи - кадија те суди - кога сѐ зависи од иcти личности.
Кадија те тужи - кадија те суди - за пристрасно, неправедно судење.
Изведенки
кадиски прид.
кадискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК