а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадифка

мн. кадифки
Вид збор: Именка, женски род
Вид растение со кадифести цветови.
Латински: Tagetes erecta Англиски: Mexican marigold Албански: xhanxhule
Употреба: Ботаника
Изведенки
кадифче ср.
мн. кадифчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи