а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадифе

мн. кадифиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7827
Вид мека, свилена, памучна или волнена ткаенина.
Англиски: velvet Турски: kadife Албански: kadife
Примери:
Носеше елече од зелено кадифе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК