а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадифест

кадифестиот
Вид збор: Придавка
Што е како кадифе.
Англиски: velvety
Примери:
кадифест мов
кадифеста кожа
кадифеста структура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи