а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадилница

мн. кадилници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17161
Мал, метален сад за кадење со темјан при црковни обреди.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Ѓаконот оди по него и мавта со кадилницата.
Изведенки
кадилничка ж.
мн. кадилнички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК