а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадилак

мн. кадилаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11190
1. Област во која суди еден кадија.
Англиски: district Турски: kadılık Албански: qark ku gjykon kadia
Употреба: Историја , Правда
2. Кадиска служба.
Албански: shërbim kadie
Употреба: Историја , Правда
3. Марка луксузен автомобил.
Англиски: cadillac Албански: kadillak, makinë luksoze
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК