а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каде

Вид збор: Сврзник
Ранг: 3511
1. Сврзувачки збор во зависносложени реченици, во составот на зависната дел-реченица за односно (релативно) надоврзување.
Англиски: where Албански: ku
Примери:
Сакам да знам каде одат тие.
2. Како сврзувачко средство заедно со што.
Англиски: where
Примери:
Јас ќе те однесам каде што сакаш ти.
Каде што ќе стапне тој, нема друг да владее.
Тие дојдоа во Охрид каде што останаа цело лето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК