а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каденца

мн. каденци
Вид збор: Именка, женски род
1. Акордcки низ со кој се завршува некој дел од композиција или музичко дело како целина.
Англиски: cadence Албански: kadencë
Употреба: Музика и танц
2. Виртуозен дел на соло-концерт во кој солистот свири без придружба од оркестарот.
Англиски: cadence Албански: kadencë
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи