а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадела

мн. кадели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16998
1. Влачена волна подготвена за предење, што се става на фурка.
Албански: kemtar
2. Густо собрани влакна на коса, брада и сл.
Англиски: ruffle Албански: tuf me qime
Употреба: Преносно значење
3. фурка
Англиски: spindle Албански: bosht, furkë
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
каделка ж.
мн. каделки
дем.