а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадар

кадри
Вид збор: Придавка
Ранг: 20618
Што е способен, што може нешто да направи.
Англиски: capable Турски: kadir
Примери:
Слаб е, не е кадарен да се бори.
Изведенки
1. кадарен прид.
кадарни; кадарниот
2. кадарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК