а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадана

мн. кадани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10251
За Турчинка - угледна жена, добра домаќинка.
Англиски: lady Турски: kadın
Примери:
Каданите го двореа и му даваа се што ќе посакаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК