а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кадаиф

(едн.) кадаифот
Вид збор: Именка, машки род
Суви тестени влакна и слатки од такви влакна испечени cо масло и ореви и полиени со шеќерен сируп, шербет.
Турски: kadayıf Албански: kadaif
Употреба: Гастрономија
Примери:
Кадаифот со ореви ти е многу вкусен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи