а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кавурма

(едн.) кавурмата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46838
1. Bид јадење од ситно издробен дроб (овчи, свински).
Англиски: liver goulash Турски: kavurma Албански: kaurma
Употреба: Гастрономија
2. Ситно издробено и испржено овчо или свинско месо.
Англиски: goulash Турски: kavurma Албански: kaurma
Употреба: Гастрономија
Изведенки
кавурмица ж.
дем.