а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каверна

мн. каверни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47602
Празнина во белите дробови, предизвикана од туберкулоза.
Латински: caverna Англиски: cavern
Употреба: Медицина
Примери:
Ако процесот и понатаму напредува, доаѓа до распаѓање на ткивото и создавање на примарна каверна.