а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кавга

мн. кавги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3249
караница, расправија
Англиски: quarrel Турски: kavga Албански: zënkë, grindje
Употреба: Разговорно
Примери:
Долго продолжи кавгата, а син и татко не се спогодија.