а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кавгаџија

мн. кавгаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25913
Лице што предизвикува кавги.
Англиски: brawler Турски: kavgacı
Употреба: Разговорно
Примери:
Не се дружам со кавгаџии.
Изведенки
1. кавгаџика ж.
мн. кавгаџики
2. кавгаџиски прид.
кавгаџискиот
Пример: кавгаџиска реторика