а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кавалер

мн. кавалери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11588
1. Маж што кон жените се однесува воспитано, услужно; придружник на дама при средби со танцување.
Англиски: companion Албански: kavalier
Употреба: Преносно значење
Примери:
За игра ја покани најдобриот кавалер.
2. Лице што ги чести cите, што ги плаќа cите сметки; дарежлив, великодушен човек.
Англиски: gentleman Албански: kavalier, xhanan
Примери:
Тој едноставно не можеше да биде кавалер за една толкава сметка.
Со туѓи пари кавалер ќе се правиш.
Изведенки
кавалерски прид.
кавалерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК