а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабул

Вид збор: Придавка
Ранг: 14518
Во состав со глаголите чини, прави, стори - се согласи, даде дозвола; прифати, даде согласност за нешто.
Англиски: acceptance Турски: kabul
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Не чинам кабул.
А колку за пари кабул да не сториш.
Тој не ќе чини кабул да ни трпат децата.